Niksen ili koncept koji dolazi iz Nizozemske još uvijek nam je, nažalost, nepoznat. Posrijedi je, naime, sasvim određen koncept, stvarna životna filozofija koja dolazi (opet) sa sjevera Europe; koncept je to koji nema nikakve veze s lijenošću, neprijateljem broj jedan modernoga svijeta, već o konstruktivnom odmaranju, kada se um oporavlja ne radeći ništa produktivno…
Holland i Niksen, odnosno umjetnost besposlice (na latinskom otium ) bila je poznata već u staro rimsko doba. Suvremena pak Niksen filozofija predlaže da za oslobađanje napetosti i stresa ne činimo apsolutno ništa: put do sreće proizlazi iz Niksen filozofije, leži u isklesavanju trenutaka u kojima si jednostavno možemo dopustiti da “postojimo”, puštajući um da luta bez brige o svrsi naših djela. U toj mentalnoj “pripravnosti” često se javljaju nove ideje i rješenja: mozak zapravo nastavlja obrađivati informacije čak i kad očito ne radimo ništa. Štoviše, upravo se u tim trenucima stanke može u potpunosti posvetiti pronalaženju novih načina za tumačenje stvarnosti: pronalazimo rješenje problema koji nas muči dok sanjarimo ili sanjamo.
Knjigu koja iscrpno govori o ovoj filozofiji napisala je Nizozemka Carolien Janssen, pod nazivom “Niksen: nizozemsko umijeće ne raditi ništa”. Autor ica inače vodi rehabilitacijski centar za žrtve izgaranja (burnout!). No, ta metoda, piše autorica, također može biti korisna za pronalaženje novih ideja, jer kada smo u isključenom načinu, mozak još uvijek obrađuje rješenja. “Niksen je proslava neaktivnosti”, tvrdi ta psihologinja u svojoj knjizi. “Nerad se ne treba uvijek shvaćati kao sinonim lijenosti, već kao oblik oporavka energije: stari Latini, a posebno car Hadrijan, približili su ga sferi užitka i znanja”, objašnjava pak Alfonso Amendola, sociolog sa Sveučilišta u Salernu. „S druge strane, u orijentalnoj i zen filozofiji nerad je najbliži meditaciji i posjedovanju sebe. Nizozemska danas obnavlja veliku misaonu tradiciju: Niksen nikako nije siesta ništavila „.
Filozofija trenda besposličarenja
Izraz Niksen potječe od nizozemskog i znači upravo – ne raditi ništa, ali što je to zapravo? Svaki pojedinac ima vlastiti koncept “opuštanja” i Nizozemci to dobro znaju, budući da su jedna od najopuštenijih populacija na svijetu. Samo, da bismo u potpunosti uživali u ljepoti života, ovo bi mogao biti trend života jer se sastoji od tehnike mentalnog odmora kojoj je cilj postići maksimalno ugodno slobodno vrijeme. Mantra pristalica ove tehnike jest – izdvojiti vremena za sebe, regenerirajući se iz svakodnevne rutine koja osobu tlači. To ne znači ostati nepomičan na sofi cijeli dan, već raditi vježbu meditacije. Tehnika se temelji na mentalnoj opuštenosti; dovoljno je odvojiti samo 5-10 minuta da biste uspješno brinuli o svojoj osobi. A da biste bolje uspjeli u ovoj aktivnosti, preporučljivo je isključiti elektroničke uređaje, koncentrirati se na disanje i uživati u tišini. Niksen koristi ne samo psihološki, već i fizički potencijal, tvrdi Ruut Veenhoven, direktor Svjetske baze podataka o sreći.
Nizozemski izraz Niksen može se preciznije prevesti i kao “lijepo je ništa ne raditi” i nije prvi sjevernoeuropski koncept koji se pokušava boriti protiv stresa slijedeći određena ponašanja. U prošlosti se govorilo o Hyggeu , danskom načinu razmišljanja koji se temeljio na ugodnom ostajanju kod kuće. Tada je došao Lagom, švedski koncept koji je uključivao pristup životu s „umjerenošću“. Niksen je novija verzija promišljanja o ugodnijem i manje napetom načinu života i znači doslovno ne raditi ništa, biti neaktivan ili raditi nešto nepotrebno. Po riječima Carolien Hamming, upraviteljice CSR Centruma u Nizozemskoj, gdje se pomaže klijentima u upravljanju stresom i oporavku od sagorijevanja, “vježbanje Niksena može uključivati aktivnosti poput jednostavne šetnje, razgledavanja ili slušanja glazbe, sve dok se to radi bez svrhe”. Važno je (ne)učiniti nešto za postizanje cilja ili biti produktivan.
Niksen se stoga temelji na ideji da odvojite vrijeme i pustite misli odlutati, umjesto da se usredotočite na detalje te radnje. “Trebali bismo si dopustiti trenutke opuštanja i ti trenuci mogu uključivati lagane i poluautomatske aktivnosti poput pletenja”, savjetuje Ruut Veenhoven, sociolog i profesor na Sveučilištu Erasmus u Rotterdamu, koji se fokusira na proučavanje sreće. “Jedan od aspekata ove ‘umjetnosti življenja’ jest pronalaženje najboljeg načina za opuštanje.” Ne postoji jednoznačno rješenje, svatko će otkriti koja su ponašanja najučinkovitija za njega, i to metodom pokušaja i pogrešaka ”, objasnio je znanstvenik.
Kako razlikovati lijenost i Niksen
Povijesno, u Nizozemskoj je Niksen otprije poznat u obliku svojevrsne lijenosti ili neproduktivnosti, podsjeća Carolien Hamming. Međutim, nasilni utjecaji na zdravlje, poput izgaranja, uzrokovani globalnim porastom razine stresa privlače veći interes medicinske zajednice; ne poduzimati ništa smatra se pozitivnom taktikom za borbu protiv stresa. Eve Ekman, direktorica treninga u znanstvenom centru sa Sveučilišta Berkeley u Kaliforniji, kaže pak kako ” svi traže način da pronađu jednostavnost i povezanost .” U stvarnosti je “potraga za ničim” profitabilna kada donosi koristi na emocionalnoj razini, poput smanjenja tjeskobe, i na fizičkoj razini, poput smanjenja procesa starenja i jačanja imunološke obrane u borbi protiv prehlade.
Prema Veenhovenu, direktoru spomenute Svjetske baze podataka o sreći, spremištu istraživanja povezanih s uživanjem u životu, druga je korist ovog koncepta u tome što ljudima može pomoći u iznošenju novih ideja: „Čak i kad ne radimo ništa, naš mozak nastavlja obrađivati informacije i može koristiti dostupni postupak obrade za rješavanje neriješenih problema “: možete pronaći domišljato rješenje tijekom šetnje ili naslućivati poslovnu ideju dok sanjarite.
Mnogima, istina, ništa ne ide tako lako. Zapravo može biti donekle teško sjediti i gledati kroz prozor. To u početku čak može biti “gotovo uznemirujuće”, pogotovo ako je pojedinac naviknut biti uvijek zauzet. No, neophodno je prevladati neugodnosti tako što ćete svaki dan odvojiti nekoliko minuta za niksene i dugoročno raditi na njima, idealno rezervirajući jednu večer u tjednu bez sastanaka ili obveza. Jednostavno se valja usuditi biti neaktivan, riječ je o tome da pustimo život da ide svojim tijekom i da se na trenutak oslobodimo obveza. Kontraindikacije? Znanstvena literatura sugerira da ćete, ako pustite um predugo lutati, ” zaglaviti u razmišljanju “, umjesto da se osjećate okrijepljeno, što može imati i neke fiziološke učinke. U studiji iz 2013., I za i protiv lutajućeg uma, istraživači su primijetili povećan puls u sudionika tijekom 24 sata, koliko su se bavili vježbama mentalne razonode; uz to, sudionici su također imali problema zaspati sljedeće noći.
Kako naučiti kreativno ljenčariti
” Moramo naučiti svoj um da luta kreativno i maštovito “, objašnjava američka znanstvenica Eve Ekman. Neke uvodne niksenske prakse mogu biti šetnja prirodom ili pisanje dnevnika, predlaže, kao način istinskog uživanja u odmoru. Naravno, nije korisno stalno vježbati Niksen, ne možemo stalno ništa ne raditi. Prema Veenhovenu, prije je pitanje uređenja vlastitih prostora kako bi se uravnotežili s aktivnim životom i tako maksimizirali korist jer “čak i ako je odmor funkcionalan i može vam omogućiti da se osjećate bolje nakon što ste produktivni, to nije glavni put do sreće u smislu životnog zadovoljstva”.
Ovaj najnoviji trend iz Nizozemske predodređen je da postane vrlo moderan. Lijepo je ništa ne raditi – pomaže u borbi protiv stresa koji naše tijelo mora svakodnevno trpjeti. Ključ novoga načina opuštanja leži u “beskorisnoj stvari” koju je citirala Carolien Hamming. Nije važno što radite, sve dok se to radi bez predanosti, opuštajuće. S druge strane, svatko ima drugačiji način održavanja uma bistrim. A cilj onih koji sponzoriraju ovaj novi trend upravo je osigurati da svi razumiju kako ograničiti napetost. „Ne postoji nužno jednostavan pristup svima. Umjesto toga, trebali bismo otkriti koja su ponašanja za svako najučinkovitija metodom pokušaja i pogrešaka ”, kaže Ruut Veenhoven. Očito je da se od ljudi ne traži i ne očekuje da ostanu “prekriženih ruku“ cijeli dan. Inače više ne bi znali nastaviti svoj život. Umjesto toga, novi način života zahtijeva da se posvetite baš tom dijelu dana tijekom kojeg ste okrenuti samo sebi.
Niksenom protiv stresa kao kronične bolesti
Prema stručnjacima, blagodati Niksena nisu samo psihološke već i fizičke. Godine 2019. Svjetska zdravstvena organizacija prvi put je službeno prepoznala stres kao kroničnu bolest. Naučiti ga smanjivati stoga bi moglo doista poboljšati naš život i pomoći nam usporiti proces starenja. Uz to, samo “ne radeći ništa” možete dobiti revolucionarnu ideju i riješiti zagonetku. Iako se može činiti paradoksalnim, nisu svi dobri u ljenčarenju. U studiji iz 2013., istraživači su primijetili da, nakon što je određen broj ispitanika proveo mnogo vremena sam, na milost i nemilost svojim mislima, imali su porast otkucaja srca. Opuštanje, zapravo, može navesti um da se zaustavi na nekim mislima koje bi, suprotno onome što su se nadali promotori Niksen stila, problem mogle naglasiti još više. Upravo iz tog razloga, kako bismo usvojili novi način života, moramo naučiti upravljati sobom omogućavajući našem tijelu da oslobodi napetost. Stoga se moramo naučiti zaustaviti i uzeti vremena za disanje.
Oporavak od stresa, iskoristite Niksen
Sigurno i vas rutina slama kao i sve druge i skloni ste biti zauzeti, premda dobro znate da je to loše za zdravlje i da vrlo lako možete pasti u stres, istrošenost i tjeskobu. I, možete li smisliti nešto kako biste to ispravili? Odlučili smo vas savjetovati o Niksen metodi. Uz to, sada kada su noći duže, temperature su niže i počinjemo smanjivati tempo života, idealno je vrijeme da to vježbamo. Nizozemski koncept promiče nečinjenje, odnosno – trošenje vremena na stvari koje zapravo ne bismo trebali raditi svjesno. Primjerice, gledanje kroz prozor, ležanje na sofi, jednostavno bivanje. Vrlo je važno posvetiti trenutak tomu, jer ako tijekom dana ne pravite pauze, velika je vjerojatnost da ćete osjetiti umor ili vrtoglavicu. To vam znatno smanjuje produktivnost.
Obično u našoj kulturi nije normalno poticati sjedenje, ne radeći gotovo ništa. Sad kad smo stalno povezani s onim što se događa u svijetu, zahvaljujući prisutnosti novih tehnologija, teško nam je mirno sjediti, nešto što mozak koristi za ponovno stvaranje svojih veza. Ustvari, blagodati neaktivnosti relevantnije su nego što mislimo. Tijekom vježbanja ove metode sanjarenje je neizbježno. To potiče kreativnost i čini dotičnu osobu sposobnijom za rješavanje problema jer ima veću sposobnost izvornih ideja.
Recimo, rad od kuće, koji može biti blagoslov ako ga pravilno provodite. Kako? Dom znači biti u ugodnom okruženju, gdje se osjećate zaštićeno; usporavanje pomaže jačanju imunološkog sustava. Boravak kod kuće prilika je, čak i za one koji misle da svoje vrijeme ne koriste na dovoljno dobar način. Još jedna prednost Niksena je ta što ljudima može pomoći da pronađu nove ideje. Uostalom, kao što tvrdi članak U pohvali introvertima, koji je objavio talijanski Internazionale, prezentacije i kontinuirani sastanci nisu nužno kovačnica kreativnosti. Najbolje ideje često se ne hrane stalnom društvenošću, već se rađaju u miru uma većine introvertiranih ljudi. Maksima Imaj hrabrosti biti neaktivan sadržana je u tomu da dopustimo životu teći svojim tokom i da se na trenutak oslobodimo obveza. Moramo naučiti svoj um da maštovito i kreativno luta. Postoji, naime, korelacija između opuštenosti, sreće i produktivnosti.
Pa onda – Niksen!