STAZE KOJE VODE U TOPLIJE DANE
Uređenje vrtova gotovo je jednako važno kao i uređenje doma. Vrt nam za lijepa vremena može poslužiti i kao produžena dnevna soba, dok nam u hladnim zimskim danima, odmarajući se u toploj sobi, umjesto velike slike na zidu može pružiti predivan opuštajući pogled. To postižemo onim što nazivamo stilom vrta. Veza između vrta i njegove okoline, i u fizičkom i duhovnom smislu, mora prožimati svaki korak u njegovom stvaranju…
Osim uređenja vrta, posebnu pozornost treba obratiti na uređenje staza u njemu. Osim što su funkcionalno i namjenski vrlo potreban sastavni dio svakog vrta, vrtne su staze sve više i vrlo dekorativni element vrta. Mogućnosti njihove izvedbe počevši od odabira građevnog materijala, pa do konačnog izgleda staze, nebrojene su. Ovise uglavnom o vašoj želji, volji, maštovitosti, dostupnosti građevnih elemenata, kao i o namjeni, izgledu i terenskom položaju vašega vrta. Isto tako građevni elementi od kojih namjeravamo napraviti staze trebali bi biti prilagođeni podneblju u kojem se vrt nalazi.
Staze u vrtu osim svoje funkcionalnosti, daju i onaj vizualni dojam. Oblikom ih treba prilagoditi kompoziciji drveća i grmlja ili cvijeća. One moraju lako voditi u sve dijelove vrta. Kod manjih vrtova postavite ih uz rub parcele, kako bi površina izgledala što kompaktnije.
Betonske staze: Prilazne staze prema kućnim vratima zahtijevaju minimalnu širinu da slobodno koračaju dvije osobe (min. 1,2m). Betonirane staze u kombinaciji sa terakota kockama na rubovima pločnika osim vizualnog efekta prikrit će monotonu boju cementa. Ovakav pločnik je prikladan za krajeve gdje dolazi do smrzavanja. Siguran je od proklizavanja i lako ga se održava zimi u krajevima sa snijegom.
Kamene staze: Kamene ploče koje se postave sa širokim fugama, ako se ispune zasijanom travom ublažiti će izgled kamenog monolitnog bloka. Bez rubnih traka staza se uklapa se u vrt kao jedna cjelina.
Linije zavojitih staza i puteljaka preporučaju se blagih zaobljenja. Puteljci ako vijugaju daju tajanstvenost vrtu i mogu vas dovesti do nekih posebnih dijelova vrta; neko istaknuto drvo, prostor za sjedenje u vrtu, do fontane ili cvjetne gredice.
Opeka i kamene kocke: Opeka i kamene kocke su najstariji materijal koji se i danas često koristi kod izrade staza. S obzirom da je prethodno potrebno imati dobro pripremljenu podlogu, da vam se ne dogodi naknadno da opeke počinju nejednoliko slijegati i pucati, postavljanje staza prepustite stručnjacima.
Šljunčane staze: Šljunčane staze daju vedrinu vašem vrtu. Ako nisu ograđene rubnim betonskim trakama daju prirodniji izgled vrtu, međutim potrebno je češće održavanje staza, naročito na kosim terenima prilikom ispiranja šljunka nakon kiša.
Travnate staze: Možda najjednostavnije, ali nikako najmanje atraktivne staze. Naime, travnate staze se uređuju na taj način da njihove rubove istaknemo nekim drugim materijalom, poput kamena, drveta, ili neke vrtne rasvjete koja će takvoj stazi dati dašak romantike. Takve staze je veoma jednostavno za održavati, međutim treba voditi računa da njihova širina zbog praktičnosti treba biti širine kosilice.
Drvene staze: Ovakve staze u vrtu uglavnom ne postavljaju se same kroz cijeli vrt, nego svoju istinsku svrhu dobivaju u kombinaciji s drugim vrstama staza, poput, kamenih ili travnatih, čime se dobiva dašak starine u vrtu. Najbolja mjesta za drvo u vrtu su mostići preko jezeraca ili čak preko gredica cvijeća.
Rubovi: Pored staze sa zasijanom travom mogu biti interesantni rubovi, ograde ili zidovi od prirodnih kamenih ploča. Krivudavi putići uvijek su interesantniji nego ravni. Kretanje njima može dovesti do posebnih mjesta kao sjenice u vrtu, fontane. Rubovi staza mogu biti završeni sa uskom trakom od drveta ili kamenih dekoracija koje odvajaju stazu od travnjaka ili cvjetnih gredica.
Treba naglasiti da je uređenje rubova staze ponekad vizualno važnije i od samih staza, jer rubovi naglašavaju i oblikuju stazu. Pravilnom kombinacijom različitih materijala, svoj vrt možete učiniti čarobnom oazom za opuštanje.