PRIRODNO, SPLETENO I UDOBNO
Prirodna ljepota bambusa i ratana oplemenit će svaki prostor , dobro će se uklopiti u svaki stil uređenja, a nisu zanemariva ni druga njihova svojstva, kao jednostavno održavanje i trajnost…
Stolci, naslonjači, stolići, ležaljke od pletene slame, ratana ili bambusa isprva su bili namijenjeni ladanjskim kućama, terasama ili sjenovitim vrtovima, ali kada su dizajneri prepoznali njihovu ljepotu, udobnost i praktičnost, pa i prilagodljivost svakom prostoru i stilu, počeli su ih sve više i češće smještati u untrašnjost kuća ili stanova, no namještaj od bambusa ili ratana omiljen je i pri uređenju vanjskoga prostora. Taj trend ne jenjava već duže vrijeme, a po svemu sudeći – trajat će i dalje, jer s ratanom i bambusom naprosto se ne može pogriješiti, gdje god i na koji god ga način postavili.
SAVITLJIVA RATAN PALMA: Ratan je palma, vretenasta biljka koja brzo raste. Porijeklo vuče iz Istočne Azije, a danas se uzgaja na većim plantažama i farmama. Od debljih ratan izdanaka (4-5cm) oblikuje se osnovni oblik stolca, a od tanjih se popunjava prostor između okvira. Svojstvo ratan izdanaka prije svega je njihova izuzetna savitljivost; tanja se vlakna posebno načinjenim nožem izrezuju iz debljeg izdanka u jednake dugačke trake, koje se potom pletu u željene oblike. Ako imate namještaj od svijetlog ratana, najčešće je riječ o ratanu koji je prije lakiranja podvrgnut posebnom procesu brušenja. Tamniji namještaj je najčešće napravljen od neljuštena ratana.
Namještaj od ratana najbolje je čistiti usisavačem ili ga naprosto prebrisati samo malo navlaženom krpom. Izbjegavajte ga prati s puno vode. Stari naslonjač od ratana koji je vremenom posivio dobro je oprati mješavinom od jedne litre vode, jedne žlice terpentina i tri žlice limunova soka. Nakon sušenja, ispolirajte ga mekanom četkom. Ako nemate mnogo vremena, dobro će doći i ulje za drvo ili laneno ulje kao politura. Namještaj od ratana čuvajte u suhim prostorima preko zime, a prekrijte ih plastičnim presvlakama ako će ipak ostati vani u dvorištu. Pletene stolce možete za štititi i klasičnim prozirnim lakom, no lakiranje ponovite svake dvije godine. Prije lakiranja treba odstraniti ostatke oljuštenoga laka grubom četkom.
SVESTRANI BAMBUS: U Indiji, Kini, Indoneziji, Tajlandu i Koreji bambus je sastavni dio svakodnevnog života. Veliki mislilac i pjesnik Su-Dung Po (1036-1101) piše:”…Možda je i izvedivo da se mesa kao hrane odreknem, ali nemoguće je zamisliti mi život bez bambusa.”
Bambus pripada porodici trava, a raznolikost ove biljke najčešće se očituje u visini rasta. Naime, neke vrste dosegnu visinu samo nekoliko centimetara, dok se visina drugih mjeri u metrima, izrastu, naime, deset i više metara. Odraslo deblo bambusa ima šuplju središnjicu i čvrsti prstenasti oklop, pokoju sporu, kao i tisuće finih providnih, jedva vidljivih dlačica. U razdoblju od otprilike dva mjeseca postižu svoju konačnu visinu te imaju životni vijek od pet do sedam godina. Nakon toga biljka gubi boju, žuti i odumire. Deblo bambusa koristi se u izradi namještaja, podnih obloga, zidnih obloga kao i pribora za jelo. Nadaleko je poznata i izrada muzičkih instrumenata od bambusa. Počeci pisma i papira nastali su zahvaljujući ovoj plemenitoj travi, a jedna od važnijih uloga bambusa je u ishrani i nadaleko priznatoj istočnjačkoj kuhinji.
KAKO ČISTITI I ODRŽAVATI NAMJEŠTAJ OD BAMBUSA: Bambus je vro česta zeljasta biljka u Aziji i apsolutno je jedan od najčešće korištenih materijala u moderno doba u izradi namještaja. Ova biljka može narasti do više od 50 centimetara na dan, a tvrda i mala vlakna vam omogućuju da pripremite razrađene proizvode kako za građevinsku industriju, tako i za namještaj općenito. U kući se uvijek nalaze neki bambusovi predmeti, poput stolića, police, sofe, naslonjača, ormara ili stolaca. Bambus, ako je izložen sunčevim zračenjima, može isušiti i izgubiti patinu prirodnoga sjaja.
RESTAURIRANJE: Za intervenciju s određenim radovima održavanja, dovoljno je da pijesak prospete po cijeloj površini i trljate sitnim zrnatim mrljama dok se ne dobije sjajni i svileni sloj. Međutim, danas je moguće intervenirati s pravim restauratorskim radovima. Stolac od bambusa, ustvari, sadrži posebno ispreplete vrlo tanke trake bambusa, koje su ponekad potpuno slomljene i zamijenjene. U dućanu danas možete kupiti nove, koje se postavljaju na mjesto gdje trebate zamijeniti i popravljati slomljene. Ako obrađujete bambus u prirodnom stanju, neoštećen, možete ga obojiti ili jednostavno lakirati.
POLIRANJE: Ako je namještaj izrađen od bambusa u dobrom stanju, ali samo neproziran, za poliranje je dovoljno koristiti se podloškom napravljenim od komada tkanine napunjenog vatom, a onda natopljenog lanenim uljem. Tako dobiveni spoj mora se utrljati po cijeloj površini, na isti način na koji je namještaj puferiran. Laneno ulje, sa svojim sjajnim izgledom, pumice (efekat smrskanja) i jastučić daju bambusu prirodni sjaj, bez potrebe da se pribjegava bojama.