LUKOVICE: NEODOLJIVI MIRIS PROLJEĆA

 Većina vrtlara lukovičaste biljke smatra  najljepšim cvjetnicama. Razlikuju se veličinom, bojom i vremenom cvatnje, pa samo od njih možete posaditi cijeli vrt koji će stalno cvasti…

Lukovice se mogu posaditi neformalno i formalno. Neformalno posađene lukovice same će se množiti i ne moraju se vaditi nakon cvatnje, što vrtu daje prirodan izgled. U formalnim gredicama lukovice koje su poredane po nekom planu moraju se izvaditi da bi se gredica ponovno formirala s drugim biljkama ili drugačijim lukovicama, kako bi vrt ponovno dobio planski izgled. Tijekom cijele godine lukovice su nam dostupne za kupnju. Važno je znati odabrati zdravu lukovicu. Što je lukovica veća i cvijet će biti veći. Ne smije biti mekana, pljesnjiva ili zgnječena.

PROLJETNE LUKOVICE ( šafran, tulipan, narcise…) sadimo u jesen, prije smrzavanja zemlje na dubinu dvostruko veću od veličine lukovice. Dobro je zemlju prekriti slamom kako bismo bili sigurni da se lukovice neće smrznuti.Prvim nagovještajem nicanja lukovice, slamu maknemo. Lukovice su se prilagodile različitim vrstama tla. Tulipan, šafran, narcis – trebaju dosta vlage od jeseni do proljeća, odnosno u fazi razvijanja korijena. U cvatnji ih valja umjereno zalijevati. Nakon cvatnje, odnosno kad im požuti i povene lišće, treba ih držati dosta suho ili čak izvaditi iz zemlje, pa spremiti na suho tri, četiri mjeseca do iduće sadnje. Prije ponovne sadnje, zemlju je potrebno dobro prekopati, pognojiti s organskim gnojivom ili kompostom.

Lukovice se razmnožavaju dijeljenjem. Pomoću poljoprivrednih alata iskopamo lukovice iz zemlje (nakon cvatnje i kad lišće uvene). Lukovice koje su dosegle veličinu prvotnih, posadite zasebno, a manje lukovice možete posaditi skupno ili u nizu po 3 do 4 komada (u jesen).

TULIPAN (Liliaceae: porodica ljiljana): Ako ste ljubitelj tulipana, mislite da su vam sve želje ispunjene kad prošećete njihovim poljima. Doživljaj od kojeg dah zastaje. Sve više možete uživati u tulipanima, bilo to u vrtovima, parkovima ili u ako ih držite u vazama. Biljka koja je nosilac toliko boja i oblika plijeni našu pažnju, zato predlažemo da i vi uživate u njima. Lukovice tulipana sade se u jesen, najprikladnije na otvorenom, na dubinu od 10-12 cm, s razmakom od 15 do 25 cm. Cvjetovi mogu biti jednostruki ili dvostruki, veličine 2,5-20 cm, svih boja i nijansi. Vole sunce polovicu dana i dulje. Zemlja mora biti vlažna, propusna, ljeti je poželjno da bude suha. Kako bi tulipani što dulje trajali u vazi, potrebno je svakodnevno mijenjati vodu te skratiti biljku oštrim nožem, 2-3 cm kosim rezom. U vazi ne smije biti više od 1/3 vode od dužine tulipana. Ako imate mogućnost posaditi veći broj tulipana na gredicu, dobit ćete najveći dekorativni učinak.

NARCIS SUNOVRAT (Narcissus): Jedna je to od najpopularnijih proljetnih lukovica. S razlogom, jer se najlakše uzgajaju, a raznoliki cvjetovi pravi su ukras. Narcise obično imaju ravne listove, a svaki cvijet imam trubicu ili čašku i vjenčiće. Vole sunce ili laganu sjenu pa dobro ocijedite tlo. Sredinom ljeta treba otkidati uvele cvjetove i uklanjati uvele listove. Bilo bi dobro izabrati stalni položaj u vrtu tijekom jesenske sadnje. Većina vrsti narcisa prirodno se razmnožava izdancima koji izrastaju iz lukovice. Svakih 3-5 godina guste skupine lukovica nakon cvatnje trebalo bi razdijeliti na manje skupine, pa ih ponovno posaditi. Ako se odlučite za sadnju narcisa u lončiće za sobni ukras, treba ih dovoljno zalijevati, pa će cvijet dulje trajati ako se nalazi u hladnijoj prostoriji. Lukovice nakon cvatnje obvezno posaditi u vrt. Poteškoće mogu uzrokovati žuti prugasti virus narcise, trulež lukovice, puževi, velika osolika muha, kao i nametnici lukovice i stabljike. Sok narcise može nadražiti kožu ili izazvati kožnu alergiju, stoga je jako važno pripaziti kod rukovanja s njima. Jedna od najpopularnijih proljetnih lukovica s predivnim oblikom cvijeta jest narcis. Biljka koja je nosilac toliko boja i oblika te time plijeni našu pažnju svakako je tulipan.

ŠAFRAN (Crocus): Kad u rano proljeće po šumarcima opazite prekrasne oaze koje vas podsjećaju na najljepše perzijske tepihe, znajte da su to šafrani.  Biljke su to elegantnih uskih listova sa srebrnom prugom po sredini koji se pojavljuju zajedno s dominantnim cvjetovima. Cvjetovi mogu biti žuti, bijeli, plavi s prugama ili bez njih. Neki šafrani cvjetaju u proljeće, a neki u jesen. Ako se odlučite za sobni uzgoj šafrana, posudu napunite običnom vrtnom zemljom, nakon što ste na dno stavili nešto grubog šljunka. Lukovice treba posaditi tako da se dodiruju, što gušće. Zemlju održavajte jednolično vlažnom. Prostorija ne smije biti pretopla, jer će šafrani brže ocvasti. U hladnijem prostoru cvjetat će nekoliko tjedana. Odlučite li se za vrtnu sadnju, oživjet ćete vrt nakon visibaba, a prije tulipana.

Vrijeme sadnje: rujan-listopad (srpanj za vrste koje cvatu u jesen). Važno je dobro drenirano tlo, a položaj na suncu ili u blagoj sjeni. Savršeni su za kamenjare ili otvorene gredice, a na mraz su posve otporne na dubini od 7-10 cm.

 

Pratite nas