CVIJEĆE KOJE ĆE VAM UVESELITI JESEN

Krajem ljeta temperature počinju padati, a kiše, potpomognute dobrom gnojidbom, probude grmlje na terasama i u vrtovima. Jesenski mjeseci mogu biti doista zanimljivi: lišće se okreće prema toplim tonovima i pojavljuju se bobice i šipkovina. Međutim, to nisu jedine atrakcije ovoga godišnjega doba: još uvijek možemo uživati ​​u mnogim cvjetovima, obično nježnijima i postojanijima od proljetnih. Izabrali smo za vas  najzanimljivije biljke koje bi vam mogle prošarati jesen…  

Sjajna abelija  (Abelia  grandifora) ima vrlo cijenjen grm zbog svoje robusnosti i prilagodljivosti. Mnoge sorte imaju bogatu, mirisnu i izuzetno dugu cvatnju, od sredine ljeta do kasne jeseni. No, ne zaboravimo još jednu posebnost: postojano lišće u raznim bojama, od tamnozelenih, šarenih do onih boje bronce, samo je po sebi već velika atrakcija.

Virinijski hamamelis (Hamamelis virginiana), grm srednje veličine s prekrasnim zaobljenim lišćem, zanimljiv tijekom cijele godine, ali osobito kad dođe hladna sezona i kada poprimi sjajnu svijetložutu boju. Na goloj biljci odmah se proizvodi gomila malih žutih cvjetova, raščupanih, vrlo mirisnih i vrlo otpornih na mraz.

Virinijski hamelis pripada porodici Hamamelidaceae. To je listopadni grm  ili manje stablo koje naraste do 4 m visine. Grana se odmah pri zemlji. Ima eliptične, skoro okrugle listove i svijetlosmeđu koru. Cvjeta u jesen mirisnim žuto-zelenim, poneka narančastim cvjetovima jezičastih, spiralnih latica.U kasnu jesen javljaju se plodovi koji su slični pistaciji, također jestivi, ali crne boje. Biljka se razmnožava tim sjemenkama, zakorijenjivanjem grančica i odvajanjem od matične biljke. Hamamelis potječe iz istočnoga dijela Sjeverne Amerike, gdje raste po vlažnim šumama sve od Nove Škotske do Floride i Teksasa. Ovaj rod ima puno kultivara koji se mogu naći po parkovima širom Europe,  pa i kod nas, kao ukrasni grmovi.

Osim što je lijepa, Hamamelis virginiana je i ljekovita biljka, upotrebljava se u liječenju mnogih bolesti od prehlada do bolnih mišića, a naročito pomaže kod kožnih bolesti. Također, pomaže  podizanju tonusa krvnih žila, pa je stoga korisna i kod proširenih vena i  hemoroida. Djeluje smirujuće i opuštajuće na kožu, jak je antioksidans te se puno koristi u kozmetičkoj industriji. Ima i ljekovite listove, od kojih se dobivaju ljekoviti hidrolati. Najbolji proizvod je tinktura koja se pravi od mladih grančica i kore.

Grmolika plavika ili plavi kineski korijen (Ceratostigma Willmottianum) bitnije pokrov tla koji daje boju, od ljeta nadalje, a stvara i prekriva površine postavljenih kao kameni vrt. Od rujna nadalje počinje vrlo obilno cvjetanje plave do svijetloplave boje, pojačano kontrastom s lišćem koje je na rubovima obojeno u crvenu i ljubičastu boju. Lijepe su i sorte sa žutim lišćem, kompaktne i s kontinuiranim cvjetanjem.

Hrastolika hortenzija (Hydrangea quercifolia) je zanosna krasotica svakoga vrta, impresivna cvijeta koji oduševljava. Hrastolisna hortenzija vrsta je podrijetlom iz Amerike i predstavlja grm koji može narasti i do osam metara. Specifična je po čunjastom obliku glavice cvjetova, a ne okruglom, kao kod drugih vrsta hortenzija. Veliki, zgusnuti cvjetni klasteri cvjetaju cijele sezone, sve do zime.

Većina vrsta tolerira sunce, pogotovo ako se ne radi o jakom podnevnom suncu. Cvjetovi mijenjaju boju ovisno o starosti: od kremasto bijele boje prema ružičastoj, a na kraju jeseni i zimi postanu hrđavo smeđi. Iako postoji mnogo značenja ovog divnog cvijeta bogate glavice, dva se posebno ističu. Tako u jednoj pripovijesti japanski car poklanja ružičaste hortenzije kako bi izrazio svoje žaljenje jer je loše postupao s djevojkom koju je volio. Od tada se hortenzije  ružičaste i plave boje povezuju s iskrenom isprikom. S druge strane, u viktorijanskoj Engleskoj su hortenzije označavale hvalisanje i darovale su se osobama za koje su drugi držali da su tašte.

Ovo je jedna od manje poznatih hortenzija, ali treba je cijeniti zbog veličanstvenosti cvijeća (koje može ostati na biljci cijelu zimu) i prilagodljivosti čak i na sunčanim položajima. Ako se dobro postavi, u jesen će nam pružiti neusporediv spektakl: lišće će poprimiti nevjerojatne nijanse od jarko crvene, žute do ljubičaste, nudeći čarobnu atmosferu.

“Zimski cvijet”,  zimulja  (Chimonanthus praecox ) – rani kimonant skriva među svojim krugovima voskovito-žućkastih latica i prašnika  neobično bogatu kolekciju od nekoliko desetina miomirisnih spojeva koji pridonose njihovoj atraktivnosti. Mirisne sastojke ovoga cvijeta intenzivno istražuju, osobito u Aziji, gdje je kimonant važan u pripremi nekih vrsta skupocjenih parfema.

Bogatstvo mirisnih komponenti “zimskog cvijeta” možda bi mogli dovesti u vezu s poteškoćama oko primamljivanja oprašivača, jer u to nepovoljno zimsko vrijeme cvatnje vlada njihova oskudica. Otkriveno je da u postojbini – Kini, “zimski cvijet” posjećuju raznoliki kukci iz skupina opnokrilaca, dvokrilaca, kornjaša i resokrilaca, ali i neki pauci (Arachonoidea).

Fenomen miomirisne i rane cvatnje “zimskog cvijeta” (uz cvatnju kamelija!) iznimno je važan za one koji žele zanimljivu i bizarnu kasno-jesensku cvatnju, u kombinaciji s neusporedivim mirisom. Može se uzgajati kao stablo ili kao grm srednje veličine,  birajući između mnogih sorti sa sumporno žutim ili narančastim laticama.

Kalifornijski jorgovan (Ceanothus) ima grmove, često zimzelene. Njihova najveća vrijednost je obilno cvjetanje u nijansama plave i svijetloplave, a ponekad i u bijeloj i ružičastoj. Obično se javlja u proljeće, ali postoje sorte, poput “jesenske plave”, koje se ne ustručavaju obilno ponoviti cvatnju između rujna i listopada.  Ceanothus biljka zapravo je grm koji naraste otprilike dva metra u visinu. Cvjetne glavice su skupina stotine sitnih cvjetića koji čine cvat u obliku napršnjaka. Listovi su mali, zimzeleni, ovalni ili gotovo okrugli, tamnozelene boje. Ima hermafroditne cvjetove. Raste na umjereno vlažnom tlu u polusjeni ili u pjeskovitoj ilovači na suncu.  Ne podnosi vapnenasto tlo. Porijeklom je iz Kalifornije.
Cvjeta od sredine proljeća do rana ljeta. Voli topla, sunčana, zaštićena mjesta, a može rasti i uz obalu mora, no može podnijeti i temperaturu do 10°C ispod ništice. Bez problema će uspijevati u blažim klimatima, dok se u hladnijima treba saditi uz sunčane zidove. Vrlo lijepo će izgledati ako je zasadite na sunčanim rubovima travnjaka.

  

Jesenska ruža  (Chrysanthemum indicum) nalazi se u u svim bojama, a hladni jesenski dani i vjetar joj ne mogu ništa. Laka za održavanje, jesenska je ruža pravi ukras ovog godišnjeg doba. Vrlo je često možemo vidjeti u dvorištima i na terasama. Odlučite li se svoj prostor oplemeniti ovim cvijetom, vjerojatno ćete u njegovoj ljepoti uživati do sredine prosinca. Jesenska krizantema, kako je neki još  nazivaju, svoju povijest vezuje uz daleki Japan. Kao simbol japanske carske obitelji,  ovo cvijeće osvojilo je gotovo čitav svijet.   Do sada su mnoge sorte sposobne neprestano cvjetati ili se barem obilno ponavljati u rujnu. Očistimo ih na vrijeme i ne zaboravimo dati drugu dozu gnojiva u lipnju – one će se vratiti i zadiviti nas svojim bojama i mirisima!

Ukrasna trava (Miscantus sinensis), brzo rastuća ukrasna trava ne zahtijeva održavanje. Formira velike pramenove plavozelenih listova iz kojih se u jesen diže vrlo obilno bijelo do ljubičasto klasje. Idealno za mješovite obrube ili za stvaranje živica. Također se može koristiti kao izolirani primjerak.  Ukrasne trave  postaju sve popularniji u hortikulturi. Čine prekrasne zavjese, vrlo privlačne jer biljka otporna na smrzavanje. Jedan od predstavnika ove porodice, muscantus kineski, među najzapaženijim je sortama. Kasna sorta koja cvjeta od kolovoza do kraja listopada,  ima teško lišće koje pada na tlo i podsjeća na fontanu. U proljeće i ljeto zelene su, a u jesen mogu biti od jarko žute do bordo boje.  Cvjeta na kraju ljeta i u početku je boje crvene maline, a bliže jeseni postaje nježno smeđa. Preferira svježe tlo,  bez pijeska i gline. Otporna je na mraz.

Karanfilov grm ili plava magla (Caryopteris), zeljasta listopadna trajna biljka, raste kao grm do 150 cm visine i 100 cm širine, uspravne ili blago povijene stabljike,  tamnoljubičaste boje i prekrivene sitnim dlačicama.  Cvjetovi su sitni i plavi, skupljeni u guste cvatove na vrhovima stabljika i postranih izboja koji rastu u pazušcima gornjih listova, čaška je zvonasta i nazubljena. Cvjetaju od kraja kolovoza do listopada kada ih masovno posjećuju pčele, bumbari i leptiri.

Ovaj mali grm, pogodan za puno sunca i za vrtove bez izvora vode, pravi je dragulj za naše pondeblje. Od kraja ljeta neprestano cvjeta u nijansama od svijetloplave do tamnoplave, također postajući neodoljiva atrakcija za pčele i leptire.

Kamelija (Camellia Sasanqua)  je veliki zimzeleni grm koji cvjeta od prosinca do ožujka za rane sorte, a od ožujka do svibnja za srednje sezone i kasne sorte. Takozvana biljka vrijeska tvori lijepi grm. Lišće joj je elegantno sjajno zelene boje, a ovalni, jednostavni, naizmjenični listovi fino su nazubljeni i kožni. Prilično je rustikalna: neke sorte odolijevaju i do -20 ° C. Lijepo isklesani cvjetovi su pojedinačni ili u skupinama od 2 ili 3 na vrhovima izbojaka. Neki su čak i mirisni. Pojedinačne cvjetajuće kamelije često su otpornije na mraz.  Kamelija inače voli bogato, kiselo tlo, sastavljeno od mješavine ilovače i vrijeska, lagano, prohladno i dobro drenirano. Treba ga zaštititi od jakog hladnog vjetra koji može uzrokovati patnju cvjetnih pupova i cvijeća s kasnim mrazevima. Cijenit će polusjenjeno izlaganje, bez užarenog sunca.  Razmnožavanje se vrši rezanjem lišća ili poludrvenastim reznicama izbojaka između kolovoza i listopada. Za stručnjake je cijepljenje moguće krajem zime, ali je teško.  Camellia sasanqua cvate od listopada do prosinca i ima  bezbroj sorti. Camellia sasanqua je malo stablo s jednostavnim cvjetovima, na koji latice lako padaju, tvoreći šaren tepih na tlu, kao što to čine cvjetovi trešnje u proljeće. Njeni mali, vrlo mirisni cvjetovi ponekad cvjetaju u rujnu, a najčešće tijekom zime. Sa svojom lijepom, pomalo nepravilnom siluetom i podatnim granama, ponekad ostavlja japanski dojam.

Ova je vrsta, manje poznata od japonice, ali jednako vrijedna. Mnoge njene sorte mogu se pohvaliti neusporedivim mirisom, koji ljeti izvire iz lišća.

Pratite nas