Boho ili boemski stil uključuje eklektičnu mješavinu boja, uzoraka i tekstura. Opuštena, globalno nadahnuta estetika uređenja prostora modificira tradicionalna pravila dizajna kako bi stvorila slojevit, personaliziran izgled. Prihvatite stoga opuštene vibracije stila s boemskim idejama ukrašavanja, vrlo su schic, ali se fokusirajte na vintage, s arapskim, etničkim i nordijskim utjecajima. Vidjet ćete, vaš prostor će oživjeti…
Boemska dnevna soba, autor William Valdrom
Boho chic stil je dobitna kombinacija, s jedne strane boho, što podrazumijeva umjetničko, slobodno, opušteno, a s druge strane chic, odnosno elegancija, kako bi se mogao prevesti francuski sinonim za chic. Boemski način života povezan je nedvojbeno s kreativcima i intelektualcima i krajnje je nekonvencionalan, dok se boho odnosi na stil života umjetnika 19. stoljeća. Dvije riječi zajedno – boho i chic, boho chic – korištene su početkom dvijetisućitih za označavanje jednog stila mode, a zatim se naziv udomaćio i na područje dizajna namještaja. Sienna Miller i Kate Moss, jedna slavna glumica, druga manekenka, oponašanjem hippy stila iz sedamdesetih prošloga stoljeća vratile su svojm načinom odijevanja sjećanja na to razdoblje, kao uspomene na doba Woodstocka.
Rođen kao stil života usko povezanog s francuskim kulturnim svijetom, boemski je stil postao trend obilježen stalnom potragom za životom na prostodušan način, daleko od aristokratskih, ali i građanskih tradicija. Bohème je tako postao način govora, sinonim za romantično i cigansko, oslobođen predrasuda i revolucionaran; život su činile male stvari i bilo je potrebno izvući pozitivnost iz bitnog, iz štedljivih obroka, ponovnog otkrivanja bogatstva u danima provedenim u stvaranju, razmišljanju, raspravi s umjetnicima. Kovanje izraza boem povezano je s prisutnošću boemskih (čeških!) prognanika koji su stigli u Francusku nakon završetka Tridesetogodišnjeg rata, uključujući mnoge studente koji su živjeli u blizini poznatog sveučilišta Sorbonne. Tadašnja francuska sredina pogrešno je poistovjećivala Cigane s Česima emigrantima, ali naziv je ostao…
Dnevna soba, autor Richard Powers
Boho bi također mogao biti skraćenica od izraza “boemski građanski”, koji je skovao američki novinar David Brooks kako bi definirao onaj segment potrošača kojima ne smeta potrošnja i vrlo su pažljivi prema pitanjima kao što su ekologija i ljudska prava, a istodobno su veliki ljubitelji umjetnosti, kombiniraju konzumerizam s brigom za dušu.
U dalekom 19. stoljeću ta je riječ pak korištena za definiranje svih europskih putnika koji su se posvetili životu u besposlici, bez posebnih ciljeva, u kojima su umjetnost i lutanje bila primarna zanimanja. Bili su subverzivni i nisu voljeli ograničenja: to je možda jedan od razloga zašto se ta želja za oslobađanjem od opresivnog društva izražava u odjeći i načinu uređivanja doma. Komadi koji stoga ne mogu nedostajati u boho chic domu su etnički pouf, udobne sofe, jastuci s raznim otiscima, prostirke, vintage pribor, krpice i biljke razbacane po kući.
Lijevo: Boemski prostor, Joshua McHugh
Dakle, ako je ovaj trend opremanja stana vaš izbor i način da se oslobodite ograničenja i krutih kanona – potraga za kombinacijama boja nije put za one koji žele usvojiti boemski stil: lozinka ovoga stila jest sloboda koja često slijedi rubnu neurednost, ali koja u cjelini nikada nije kaotična, već skriva dizajnerski miks različitih elemenata i kultura.
Boho-chic stil, glavne značajke
Boho stil u odjeći karakteriziraju mekane, šarene i lagane tkanine, obično preveliki kardigani i suknje, kožnati prsluci, krzna, čipka s resama i haljine s mekim linijama. Šareni uzorci, cvijeće, tekstilno kukičanje i traper također su vrijedni pažnje: stare ikone stila nose traper košulje, s malim kratkim majicama ispod kojih se vidi goli trbuh. Dodaci su također posebno zanimljivi – ravne cipele i robusne sandala za ljeto te camper gležnjače za zimu, savršene ako se nose u kombinaciji s kratkom haljinom u proljeće i u jesen. Ostali važni dodaci su kožnati remeni, šeširi i trake za kosu, u boji, kosa skupljena u pletenice ili opuštena, osobito ako je valovita i daje razbarušen dojam. Boho ne štedi na draguljima, prstenju, dragom kamenju i narukvicama. Nema straha od pretjerivanja, bilo da se koriste prirodni materijali poput drveta, poludragog kamenja, srebra ili kože. Velike sunčane naočale i skitničke torbe, obješene o rame i prostrane upotpunjavaju odjeću.
Radni prostor u boho stilu
Boho chic stil u namještaju mješavina je niza drugih stilova usvojenih s Dalekog istoka, što se može zahvaliti hippy pokretu: od etničkog stila, koji ide od Afrike do Indije, od Maroka do nordijskih zemalja. To je zaista originalan i osobni dizajn, pun boja i završnih obrada, zelenih i jedinstvenih komada. Rođenje ovoga stila, koji je iz mode prešao u dizajn prostora, utjecao je na stil života u širem smislu, a time i na namještaj.
Kako opremiti dom u boho stilu
Temeljne odrednice boho chic stila zasnivaju se na uravnoteženoj mješavini starog i novog. Prostori su uvijek prepuni starinskog i modernog namještaja, predmeta, umjetnina i svjetla. Svaki prostor mora ispričati priču onih koji u njemu žive kroz izbor jedinstvenih komada. Nije iznenađujuće da boho chic kuće nikada ne nalikuju jedna na drugu jer upotreba mnogih jedinstvenih vintage komada znači da svaka kuća ima svoj pečat i stil. Zbog toga ovaj dizajn i jest posebno popularan. Još jedna pretpostavka za stilsko opremanje svakako je – kreativno recikliranje. To znači da se podrumi i garaže moraju istražiti kako bi starim predmetima i namještaju dali novi život i funkciju. Savjet je da ne žurite kad uređujete dom u ovom stilu jer je kuća s boho elegantnim namještajem u stalnom razvoju i, priznajmo to, pronalazak nedostupnih komada iz prošlih razdoblja možda je najzabavniji aspekt opremanja u ovom stilu. I, naravno, ono što će prostor na kraju učiniti apsolutno jedinstvenim.
Dekoracija boemskog prostora, Ricardo Labougle
Boje i tekstil
Još jedna značajka ovoga dizajna jesu – boje, koje eksplodiraju posvuda. Kuće u ovom stilu uvijek su vrlo šarene: od namještaja, tekstila i ukrasnih predmeta. Paleta boja uvijek je topla jer se intenzivno koriste nijanse crvene, narančaste, ljubičaste i plave. Upravo zato što njegovo podrijetlo priča priče o pjesnicima i hipijima, poziv na prirodu promiče kroz boje koje karakteriziraju ovaj stil.
Možda je jedna od najznačajnijih stvari boho chic stila – tekstil, budući da uzorci podsjećaju na mnoge zemlje poput Maroka i Indije, mjesta gdje su tople boje i geometrijski oblici posve uobičajeni. Osim toplih tonova, kuće su uvijek jako zelene. Biljke su obvezni dio dekora, jer pomažu stvoriti ugodan i pomalo hipijevski osjećaj, pa biljke stoga ne smiju biti samo ukrasni elementi, već mogu postati pravi komadi namještaja, upotrijebljeni, na primjer, kao pregrada za sobu. Koriste se sve boje prirode, osobito nijanse smeđe boje drva i zelene boje biljaka, okružene predmetima i starinama koje se po potrebi mogu mijenjati dodavanjem modernijih boja – od žute do ljubičaste, od tirkizne do zelene i narančaste.
Moderni, jednostavniji boemski prostor, s utjecajem nordijskoga stila
Mora se imati na umu da su na ovaj stil utjecala različita povijesna razdoblja: imat ćete dašak rustikalnog Dalekog istoka, osim hippy stila, ali i etničku Afriku i Indiju, koja se mora nositi sa sveprisutnim nordijskim stilom. Uopće nije pogrešno donijeti sve one elemente koji se mogu vratiti u ovu vrstu stila: primjerice, perje i kožu, čipku i cvijeće koje podsjeća na hipije, drvene ukrase tamne boje, poput onih u etničkom stilu, ali i vrlo šareni pribor za namještaj i orijentalne tkanine.
Opremati dom u boemskom stilu znači stvoriti kreativno okruženje miješanjem namještaja, boja, materijala i dopadljive, maštovite rasvjete. Kuća koja slijedi kanone boemskog ili boho stila tipična je za one u potrazi za slobodom, koji se žele otgnuti od uspostavljenih normi dizajna interijera i stvoriti personalizirani dom, jer njihov je odabir vođen duhom koji želi kontinuirano upoznavati različite kulture i povijest objekata iz cijeloga svijeta. Riječ je, ukratko, o trendu koji kombinira različite kulturne aspekte, istinski preferira udobnost, jednostavnost i ležernost, a često je daleko od trenutnih standarda. Slijediti instinkte i osobne ukuse najispravniji je način da se izrazite. Kad uređujete, birajte različite boje, dok se namještaj živog izgleda, s malim ogrebotinama, simptom istrošenosti, može kombinirati s kovčezima i velikim koferima, elementima koji podsjećaju na putovanja i duga putovanja.
Da biste stvorili čvrste temelje svoga boemskoga doma, započnite s osnovnom bojom za svaku sobu u boemskom stilu. Topli i zemljani tonovi čine savršenu podlogu, a odabir neutralne baze omogućuje nakupljanje izražajnih boja i uzoraka za savršenu mješavinu. Koristite stoga zasićene, neutralne tonove, zadržavajući prigušeni osnovni ton, kako biste stvorili skladnu, umirujuću oazu koja se može pohvaliti modernim boemskim dekorom. Ako se odlučite za svijetli osnovni ton, zasigurno će vam biti brzo dosadno s pomalo kaotičnom početnom točkom. Međutim, neutralna paleta boja uvijek je dobar izbor jer ne dosadi.
Biljke i uzorci
Biljke se savršeno uklapaju u boemski stil jer su pristupačna i jednostavna metoda za stvaranje opuštene vibracije, ali i dodavanja dimenzija sobi. Biljke također obavljaju dvostruku ulogu pročišćavanja zraka, a da pritom previše ne ometaju ostatak vašeg dizajna i ne zbunjuju oko. Viseće biljke također su izvrstan dodatak boemu u bilo kojem boemskom prostoru i lijep su i zabavan način za dodavanje interesa i dubine. Budite kreativni sa sadilicama, a od jednostavne pletene viseće košare do nečeg više ukrašenog i skulpturalnog – niz različitih biljaka u različitim mjerilima učinkovit je način za oživljavanjem vašeg boemskog kuta.
Dnevni prostor s naglašenim meksičkim utjecajem
Uparivanje i slaganje sličnih uzoraka mora biti jedna od najjednostavnijih i najisplativijih metoda svladavanja boemskog stila, uz dodavanje dekadentne note, naravno. Ovdje je ključno unošenje različitih uzoraka – od kontrastnih prostirki s uzorkom, do šarenih jastuka i bacanja. Zabavite se malo kombiniranjem i kontrastom različitih uzoraka, oblika, ljestvica i stilova kako biste lako stvorili bujnu boemsku atmosferu. Usprkos tome, održavajte dosljednu temu boja i budite dosljedni. Odaberite izbor nijansi kojima se možete neprestano vraćati i kojima ćete biti prisutni sa svim svojim elementima – posebno u tamnijim, luksuznijim bojama poput bordo, smaragdnozelene ili tamnoljubičaste.
Ovo može zvučati čudno, ali što ste bliže podu, to ste bliže stvaranju autentične kuće u boemskom stilu. Razmislite o sofama s niskim naslonom, razbacanim s puno plišanih, udobnih jastuka, s lijepim poufovima za dodatno sjedenje. A ako već razmišljate o sjedenju na podu, budite sigurni da je dobro odabran tepih pravo polazište za dobar izgled: prekriven jastucima različitih veličina i stilova osigurat će pravu udobnost.
Boho spavaća soba, inspirirana Istokom
Materijali i namještaj u vašem boemskom domu trebali bi izgledati kao da su živjeli život prije nego što su došli u vaš dom. Boemski stil je sve u vezi s voljenim komadima koji izgledaju kao da potječu s dalekog tržišta na egzotičnom mjestu. Odaberite komade za koje se čini da se mogu pohvaliti osobnom poviješću (čak i ako ste ih pokupili u lokalnoj prodaji i nemate pojma odakle dolaze). Što privlačniji boemski dizajn, to bolje – čak i u najmanjem eklektičnom prostoru.
S dekorom u boemskom stilu – više je uvijek više, jer se ovaj stil dizajna ne odnosi na prazne površine i prazne prostore. Unesite osobnost u svoj boemski dom i budite sigurni da je sve što volite i što ste sakupljali tijekom godina istaknuto, samo budite sigurni da imate dovoljno površinskog i zidnog prostora da istaknete dekor i prikažete umjetnička djela. Tonovi dragulja posebno se slažu s boemskim dekorom, a duboki, luksuzni tonovi čine da se prostor doživljava ugodno na način koji je ekskluzivan za boemski dekor.
Međutim, boemski dekor kuće ne bi trebao pobuditi sličnost s domom ostave. Sve bi trebalo imati svoje mjesto i svrhu, ali ne morate biti kruti s postavljanjem.
Metalika, zrcala i slojevitost
Metalne i zrcalne površine obilježja su boemskoga dizajna interijera, jer metalik tonovi i zrcala dodaju žarišta prostoru, zajedno s osjećajem svakodnevnog glamura. Fenjeri i svjetla marokanskog dizajna također će dodati zanimljivu žarišnu točku u boemskom stilu. Kada se objese nisko, radit će i na dodavanju udobnosti i vizualnog interesa za vaš boemski dekor .
Tipično uređen boemski prostor, kaos na rubu neurednosti, puno biljaka
Bez obzira jesu li prostirke, jastuci ili poufovi posrijedi – boemski stil podrazumijeva sve slojevito. Slojevitost je također sjajan način prikrivanja namještaja koji možda nije u najboljem stanju jer ga možete prekriti višestrukim tekstilom za pametan, moderan i teksturiran boemski dekor, koji bi trebao više otkriti drugi, treći, pa čak i četvrti izgled, nego prvi, jer slojevite boje, teksture i uzorci zasigurno će dodati razigrani vizualni učinak.
Opet, dodaci bi trebali stvoriti dojam da ste dobro putovali svijetom (čak i ako niste). Umjetnički dodaci pobudit će dodatno zanimanje za vaš ugodni prostor i stvoriti kulturne točke za razgovor. Ako niste blagoslovljeni luksuzom putovanja svijetom, niste nakupili sitnica i uspomena iz svih krajeva svijeta, a želite boemski dom, ne kukajte nego krenite u trgovinu antikvitetima i kupite nekoliko zanimljivih stvari. Isplatit će vam se, a i uživat ćete!